به قهوه چی خوش آمدید

نامه به روحانی؛ گندم وارد نکنید

۰۳ دی
واردات گندم

نامه به روحانی؛ گندم وارد نکنید

نامه به روحانی؛ گندم وارد نکنید

گندمکاران کشور در نامه‌ای به حسن روحانی رئیس جمهوری نوشتند که کشورمان نیازی به واردات گندم ندارد و ما می‌توانیم در کمتر از ۱۵ روز کسری‌ها را تأمین کنیم.

این نامه در شرایطی نوشته شده که طبق آمار امسال حدود ۱۴ میلیون تن گندم در کشور تولید شده و میزان مصرف هم حدود ۱۳٫۷ میلیون تن است، اما خبرها از چند ثبت سفارش برای واردات گندم به میزان سه میلیون تن حکایت دارد.
به گزارش مهر، عطاالله هاشمی، رئیس بنیاد ملی گندمکاران از نوشتن این نامه طی دو هفته اخیر خبر داده و گفته است که همان‌طور که بارها اعلام کرده‌ایم حدود ۳ میلیون تن گندم از چرخه خرید تضمینی خارج شده و در انبارهای کشاورزان است.
گندم را چه کسی خرید؟
مقداری از گندم تولیدی کشور توسط بخش خصوصی خریداری شده و بخشی نیز صرف خودمصرفی کشاورزان شده، اما بیش از ۱۳.۵ میلیون تن از گندم تولیدی امسال تحویل دولت شده است. گندمکاران کشور اکنون برای تأمین کسری موجود اعلام آمادگی کرده‌اند و تأکید می‌کنند که نیازی به واردات نیست. مسئولان هنوز به این نامه پاسخ نداده‌اند اما برنامه دولت هم تاکنون حفظ خودکفایی در این زمینه بوده است.
حتی در هفته‌های اخیر سرپرست وزارت جهاد کشاورزی نیز نسبت به واردات گندم اظهار نگرانی کرده و این کار را سرکوب‌کننده تولید داخلی برشمرده بود.
عباس کشاورز با تأکید بر اینکه خودکفایی گندم به‌طور قطع ادامه خواهد یافت، تأکید کرد: واردات عملاً به معنای سرکوب تولید داخلی است. به‌عنوان مسئول تولید نمی‌توانم در برابر تصمیمات وارداتی یک تنه بایستم. گاهی اتفاق افتاده که در مواقعی بیش از نیاز یک‌سال برنج یا شکر وارد شده است، البته باید دغدغه مصرف مردم و تأمین نیاز آنها را داشته باشیم، اما رویکرد وارداتی نگران‌کننده است.

پای قیمت خرید تضمینی در میان است؟

گندمکاران نسبت به قیمت خرید تضمینی گندم اعتراض دارند و از نرخ ۲ هزار و ۲۰۰ تومانی خرید تضمینی ناراضی هستند. برآورد کشاورزان نشان می‌دهد که با هزینه‌های تولید و تورم، حداقل قیمت تضمینی گندم باید به ۲ هزار و ۵۰۰ تومان تغییر یابد. حتی اوایل آذرماه گفته می‌شد که به این دلیل سطح زیرکشت حداقل نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۰ درصد افت داشته است.
درحالی که برخی از کاهش تولید این محصول خبر می‌دهند، اما وزارت جهاد میزان تولید را کافی می‌داند. مسئولان این نهاد می‌گویند که تولید در سال زراعی گذشته به اندازه کافی بوده و کشت گندم در سال‌جاری وضعیت مطلوبی دارد.
با تمام این مسائل، مسئولان می‌گویند که تغییر نرخ خرید گندم در دستور کار شورای اقتصاد نیست.
بررسی‌ها نشان می‌دهد که قیمت جو هیچ‌گاه بالاتر از نرخ گندم نبوده است و همیشه قیمت جو ٢۵ درصد کمتر از گندم بوده است، اما در سال گذشته در مناطقی از کشور قیمت جو به بالای ١٨٠٠ تا ١٩٠٠ تومان رسید که این روی محصول سایه می‌اندازد و باعث می‌شود که گندم با بخشی از جو یا حتی ذرت جایگزین شود. به‌عنوان مثال در سال ٩٧ قیمت گندم ١٣٠٠ تومان و نرخ بذر کیلویی ١٩٠٠ تومان بود یعنی بذر ۵٠ درصد گران‌تر از گندم خوراکی بود. در سال‌جاری این تفاوت ١۵ درصد است.
گفتنی است، محمود حجتی، وزیر سابق وزارت جهاد کشاورزی در جلسه مهرماه ۹۸ هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران اعلام کرد: «متأسفانه با وجود اینکه امسال تولید ما در گندم افزایش یافته بود اما نتوانستیم همه گندم مورد نیاز کشور را از کشاورزان خریداری کنیم و برخی کشاورزان گندم را به‌ ما نفروختند، بنابراین برای تأمین نیاز داخلی باید اقدام به واردات کنیم.»
هاشمی، رئیس بنیاد ملی گندمکاران نیز می‌گوید: تغییر نکردن نرخ خرید تضمینی نظر شورای اقتصاد و دولت است و روی آن پافشاری می‌کنند ولی علی‌رغم اصرار آنها، ما نیز بر خواسته خود پافشاری می‌کنیم و از طریق نهادهای مختلف مثل مجلس، بازرسی کل کشور و… آن را پیگیری می‌کنیم. ما همچنان پیگیر هستیم که قیمت پیشنهادی ما برای نرخ خرید گندم تحقق یابد و احتمال این امر وجود دارد.

گندم را از کجا خریدند؟

پنج ثبت سفارش واردات گندم از روسیه و اوکراین درحالی انجام شده است که احتمالاً برخی از کشورهای اتحادیه اروپا مانند آلمان نیز در این مبادی قرار دارند. رویترز نخستین بار این خبر را رسانه‌ای کرد. مسأله‌ای که با خودکفایی گندم یکی از مهم‌ترین کالاهای استراتژیک کشور در تناقض است. اما این مسأله نیازمند بررسی و مذاکره میان گندمکاران و دولت است تا قیمتی توافقی تعیین شود که هم گندمکار حاضر به فروش گندم باشد و هم دولت اقدام به واردات گندم برای جبران کسری موجود نکند.

مقالات دیگر را از اینجا بخوانید

برگرفته از http://tnews.ir/site/70ae148154355.html

ارسال نظر